Myślisz o przejściu na soczewki kontaktowe? To musisz o nich wiedzieć

Piotr Kowalczyk
21.02.2018

Soczewki kontaktowe bez wątpienia są wygodniejsze niż okulary. Nie zsuwają się z nosa, nie trzeba uważać, by ich nie połamać, można w nich bez problemu biegać, pływać, jeździć na nartach czy szaleć na koncercie. Nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie idealne. Zanim więc ostatecznie podejmiesz decyzję o przejściu z okularów na soczewki kontaktowe, przeczytaj nasz artykuł. Zdradzamy w nim kilka istotnych faktów na temat soczewek.

Kontakty nie dla każdego

Zacznijmy od podstawowej kwestii. Nie jest wcale pewne, że będziesz mogła nosić szkła kontaktowe. Zależy to od wielu czynników, w tym od Twoich osobistych preferencji. Może się okazać, że nawet po idealnym dopasowaniu kontaktów, nadal będziesz narzekać na dyskomfort i po prostu sobie odpuścisz. Dlatego nie kieruj się tym, co przeczytasz w sieci. Dobór soczewek zawsze należy powierzyć lekarzowi okuliście i musi to być poprzedzone dokładnym badaniem oczu.

Dbanie o soczewki

To temat-rzeka. Osoby, które noszą soczewki od lat, zdążyły się już przyzwyczaić do pewnego reżimu związanego z ich pielęgnacją. Dla Ciebie może to być jednak mały szok. Musisz pamiętać, że soczewka jest jak drugie oko. Musi więc być sterylnie czysta. Dlatego czeka Cię nauka odpowiedniego zakładania i zdejmowania kontaktów.

Dbanie o soczewki to przede wszystkim pilnowanie, by były zawsze czyste i nie uległy wysuszeniu. Po zdjęciu kontaktów należy je delikatnie przetrzeć palcami z użyciem specjalnego płynu. Soczewki muszą być też przechowywane w pojemniczkach wypełnionych tym samym płynem. Bardzo ważne jest, by nie mieszać płynów różnych producentów ze sobą.

Rada

Jeśli nie masz czasu lub ochoty, by „bawić się” w dbanie o soczewki, postaw na modele jednodniowe. Wieczorem po prostu wyrzuca się je do kosza, a rano zakłada świeże prosto z opakowania.

Noszenie soczewek to ogromna wygoda

I ten argument powinien Cię ostatecznie przekonać, że warto przynajmniej spróbować. Nie licz na to, że od razu wszystko będzie super. Większości osób początkowo towarzyszą typowe problemy, jak pieczenie, uczucie przesuszenia oka, pogorszenie widzenia, bóle głowy. To jednak szybko mija – o ile oczywiście nie cierpisz na jakieś schorzenie gałki ocznej, które uniemożliwia korzystanie z soczewek.

Po przejściu na kontakty poczujesz ogromną różnicę i już po kilku tygodniach nie będziesz sobie mogła wyobrazić powrotu do okularów. Chyba że jesteś w grupie pechowców, którym taka zmiana nie wyszła na dobre.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie