Nadmierne wypadanie włosów może oznaczać, że brak ci witamin i minerałów. Sprawdź, jakich

Mateusz Rąbalski
04.11.2016

Stoisz przed lustrem i ze zdziwieniem obserwujesz, że każdego dnia ubywa ci włosów? Jeśli twoja czupryna jest coraz rzadsza, najwyższy czas zacząć działać, by poradzić sobie z problemem. Bardzo możliwe, że nadmierne wypadanie włosów spowodowane jest niewłaściwą dietą. Sprawdź, jakich witamin i minerałów może ci brakować.

Chociaż nadmierne wypadanie włosów jest złożonym problemem, bardzo często "diabeł" tkwi w nieodpowiednio skomponowanej diecie. Przerzedzanie się czupryny to dość częsta przypadłość wśród osób odchudzających się, stosujących bardzo restrykcyjne i monotonne jadłospisy. W efekcie organizm nie otrzymuje optymalnej dawki witamin i minerałów - składników, które mają znaczący wpływ na kondycję włosów.

Składniki, od których zależy kondycja włosów

Istnieje kilka kluczowych witamin i minerałów, od których zależy kondycja włosów. Jeśli organizm odnotuje niedobory, wysyła sygnały ostrzegawcze. Sygnały, wśród których jest właśnie wypadanie włosów.

  • Witamina A

Odpowiada za wzmocnienie włosów. Ma wpływ na prawidłowy metabolizm komórek rogowego nabłonka skóry, do których zalicza się zrogowaciałe komórki macierzy włosa.

O niedoborze witaminy A świadczą suche i słabe włosy z tendencją do łamliwości. Jeśli braki długo utrzymują się w organizmie, może dojść nie tylko do wypadania kosmyków, ale i do zahamowania ich wzrostu.

Chcąc uzupełnić niedobór witaminy A, warto wzbogacić codzienny jadłospis o jajka, tłuste mięso, sery, masło czy mleko. Witaminę A można też znaleźć w marchwi, papryce, pomidorach.

  • Witamina H (biotyna)

Wypadanie włosów może zatrzymać biotyna. Jest to witamina warunkująca prawidłowe funkcjonowanie mieszków włosowych. Zapobiega nie tylko łysieniu, ale i przeciwdziała przedwczesnemu siwieniu.

Jeśli włosy wypadają w nadmiarze i mają tendencję do przetłuszczania się, możesz sięgnąć po preparaty wzmacniające włosy z biotyną, które zawierają optymalną dawkę tej witaminy . Zgodnie z zaleceniami, górny poziom spożycia uznany za bezpieczny to 900 µg, dla osób przyjmujących codziennie biotynę.

  • Witamina E

Chociaż określana jest mianem "witaminy młodości", jej działanie wpływa korzystnie nie tylko na urodę. Odgrywa znaczącą rolę utrzymywaniu dobrej kondycji włosów. Odpowiada za poprawę mikrokrążenia, dzięki czemu cenne składniki docierają do kosmyków i zapewniają głębokie odżywienie. Ponadto chroni mieszki włosowe przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników.

Niedobory witaminy E objawiają się utratą połysku i jedwabistej gładkości, a także rozdwajaniem końcówek i wypadaniem.

By poprawić kondycję czupryny i zatrzymać proces wypadania włosów, warto włączyć do diety kiełki zbóż, migdały, olej kukurydziany, zieloną rzepę.

  • Żelazo

Stanowi istotny składnik, który uczestniczy w podziałach komórkowych. Wpływa korzystnie na mieszki włosowe, których komórki ulegają ciągłym podziałom ze względu na wzrost włosa.

  • Cynk

W znaczący sposób wpływa na budowę włosa. Odpowiednia ilość tego minerału w diecie poprawia kondycję kosmyków. Zmniejsza tendencję do ich łamliwości, zapewniając zdrowy i lśniący wygląd.

  • Mangan

Jest minerałem odpowiadającym za prawidłowe funkcjonowanie tkanki łącznej. Działa silnie antyoksydacyjnie, zwalczając wolne rodniki wykazujące szkodliwy wpływ na mieszki włosowe. Jeśli chcesz wyeliminować problem nadmiernie wypadających włosów i zapobiec mu w przyszłości, zweryfikuj swoją dietę. Pamiętaj, że jesteś tym, co jesz - niech w twoim codziennym menu nie zabraknie witamin i minerałów ważnych dla kondycji włosów. Warto również pomyśleć o suplementacji – tu pomocne mogą okazać się na przykład preparaty Vitapil.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie