Pocisz się? Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepsze: antyperspirant czy dezodorant?

Jerzy Biernacki
21.09.2016

Pocenie to bardzo przykry problem, nie tylko zapachowy, ale też estetyczny. Mokre plamy widoczne pod pachami i na plecach są dla wielu kobiet powodem do wstydu. Tymczasem reklamy obiecują, że wystarczy tylko spryskać się środkiem kosmetycznym, aby problem zniknął nawet na 72 godziny (sic!). To oczywiście nieprawda, choć wiele kosmetyków rzeczywiście może pomóc w walce z potem. Co wybrać? Antyperspirant czy dezodorant? Czym się różnią? Podpowiadamy.

Dezodorant – tylko maskuje problem

Dezodorant pełni taką samą funkcję, jak perfumy na dworach królów. Tworzy iluzję dbania o higienę. Składniki dezodorantu mają wyłącznie działanie maskujące przykry zapach – to zasługa głównie alkoholu, substancji zapachowych i antybakteryjnych.
Warto wiedzieć

Sam pot nie śmierdzi. Nieprzyjemny zapach pojawia się dopiero po jego kontakcie ze skórą, na której żyją bakterie.

Dezodorant zabija część bakterii, co hamuje wydzielanie przykrego zapachu, a dodatkowo maskuje go substancjami zapachowymi. Niestety efekt zastosowania kosmetyku jest krótkotrwały – jeśli należysz do kobiet intensywnie się pocących, możesz się spodziewać, że dezodorant spełni swoją rolę przez 2-3 godziny.

Pamiętaj

Dezodorant nie ma żadnego wpływu na intensywność pocenia.

Antyperspirant – pomaga na łagodne postaci pocenia

Antyperspiranty mają skład podobny do dezodorantów. Z tą różnicą, że oprócz substancji zapachowych i bakteriobójczych można w nich znaleźć także związki ograniczające pocenie – zwykle alkaliczne sole glinu. Związki te zwężają pory, przez które wydostaje się pot, a więc pomagają regulować jego ilość.

Antyperspiranty są skuteczne w radzeniu sobie z normalnym poceniem, np. związanym z noszeniem grubszych ubrań w upalny dzień czy uprawieniem sportu. Środek taki działa do momentu, aż nie zostanie zmyty ze skóry. Niektóre kosmetyki dobrych producentów mogą zapewnić ochronę przed potem przez całą dobę.

Pamiętaj o higienie

Ani antyperspirant, ani tym bardziej dezodorant, nie jest jednak substytutem dla zwykłych czynności higienicznych. Przykry zapach potu najskuteczniej niweluje czysta skóra, dlatego latem i w ciepłe dni staraj się brać prysznic nawet 2-3 razy dziennie, koniecznie rano przed pójściem do pracy.

Pamiętaj też, że zarówno antyperspirant jak i dezodorant pomagają na łagodne stany pocenia. Jeśli cierpisz na poważniejszy problem i obficie pocisz się nawet w chłodne dni, zgłoś się do lekarza, najlepiej od razu do endokrynologa. Być może towarzyszą Ci zaburzenia hormonalne, które wymagają leczenia farmakologicznego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie