Profilaktyczne badania USG - dlaczego są tak ważne?

Mariusz Siwko
12.11.2015

Wielu ludzi nie lubi chodzić do lekarza z wielu powodów. Jednym z pretekstów jest długie oczekiwanie na wizytę, a jak przyjdziemy w wyznaczonym terminie, to okazuje się, że jest poślizg i musimy czekać jeszcze godzinę przed drzwiami. W samej przychodni też roi się od pań na emeryturze, które przyniosły ciasto, domowe powidła lub cokolwiek innego dla doktora i wpychają się między umówionych pacjentów, bo potrzebują recepty na przewlekłe schorzenia. Jednak są sytuacje, w których - mimo podobnych niedogodności - powinniśmy pójść do lekarza. Jednym z takich warunków są okresowe badania profilaktyczne za pomocą USG.

Czym jest USG?

Badanie USG, czyli badanie ultrasonograficzne, jest bezinwazyjną metodą wykorzystującą ultradźwięki i prezentującą obraz w czasie rzeczywistym. Często diagnostyka USG jest wykorzystywana podczas badań ginekologicznych i prowadzenia ciąży, przy chorobach tarczycy oraz obrazowaniu układu pokarmowego. Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Krasnymstawie wykorzystuje do tych badań najnowszej klasy sprzęt medyczny - USG VOLUSON 730 PRO firmy General Electric. Jest to urządzenie pozwalające na oglądanie narządów wewnętrznych w standardowym obrazie 2D, ale także w 3D, a nawet 4D. Urządzenie jest również wykorzystywane w badaniu dopochwowym. Tak złożone obrazy pomagają w bardzo dokładnym przedstawieniu narządów, a tym samym łatwiejszą i trafniejszą diagnozę choroby.

Badanie jamy brzusznej

Profilaktyczne USG jamy brzusznej powinno się robić nie rzadziej niż co 3 lata, a najlepiej co 1-2. Pomaga to w ocenie stanu zdrowia narządów jamy brzusznej, w wykryciu nieprawidłowości i wad w ich budowie. Podczas tego badania ocenione mogą zostać na przykład wątroba, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe, nerki, trzustka, śledziona, pęcherz czy żołądek. USG jamy brzusznej jest pomocne przy diagnozie kolki nerkowej, która - jak powszechnie wiadomo - jest bardzo bolesna i wykańczająca.

Bezpieczne dla najmłodszych

Każda kobieta w ciąży musi mieć wykonane co najmniej 3 USG ginekologiczne, by lekarz mógł ocenić rozmiar i kształt płodu, znaleźć ewentualnie nieprawidłowości anatomiczne i wyznaczyć termin porodu. Badanie USG jest bezpieczne nawet dla tych najmłodszych, jeszcze nienarodzonych dzieci. Wielokrotnie uratowało zdrowie, a nawet życie matki i poczętego dziecka.

Klinika ProfMed dysponuje USG 3D i 4D. Podczas tak szczegółowego badania przyszli rodzice mogą zobaczyć dokładne rysy twarzy swoich malutkich pociech, kształt ciała, a nawet mimikę. Wydrukowane zdjęcie z takiego USG niejednokrotnie ląduje w portfelu oczekującej na rozwiązanie mamy - obserwuje ginekolog, Dr Rafał Grabczak. By skontaktować się z lekarzem i umówić się na USG ginekologiczne, należy wejść na stronę http://www.profmed.com.pl/ lub wpisać w wyszukiwarce: „USG Zamość”.

Gdy maleństwo przyjdzie już na świat, czeka je szereg badań. Jednym z nich jest okresowe badanie stawu biodrowego, które ma na celu wczesne wykrycie dysplazji, która mogłaby w przyszłości zaważyć na jego zdrowiu.

Przygotowanie do USG

Jak widzimy z przytoczonych argumentów, diagnostyka USG jest bardzo ważnym źródłem informacji o naszym zdrowiu przy jednoczesnej nieinwazyjności i maksymalnym bezpieczeństwie. Profilaktyczne wykonywanie badań USG może nas ustrzec przed poważnymi chorobami i od razu ocenić dysfunkcję jakiegoś narządu. Ważne jest również nasze przygotowanie do badania, m.in. nie spożywanie potraw powodujących gazy, ponieważ w środowisku gazowym fale ultrasonograficzne się rozpraszają, w efekcie czego badanie jest utrudnione. Niekiedy trzeba wziąć dzień wcześniej leki eliminujące wzdęcia, by obraz jam ciała był jak najlepiej widoczny. Przed każdym badaniem warto poradzić się lekarza jak ma wyglądać nasze przygotowanie.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie