Sekrety kwasu foliowego

Marek Szydełko
19.09.2016

Kwas foliowy jest organicznym związkiem chemicznym z grupy witamin B. Bywa nazywany również witaminą B9, witaminą M, folacyną lub folianem. Swoją nazwę zawdzięcza łacińskiemu słowu folium, które oznacza liść, co jednocześnie sugeruje, jakie produkty są bogate w tę istotną dla zdrowia substancję. Kwas foliowy występuje w postaci jasnożółtego proszku rozpuszczalnego w wodzie. Folacyna jest bardzo nietrwała. Traci bowiem swoje właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, promieni słonecznych, a nawet nieodpowiedniego pH, dlatego łatwo ulega zniszczeniu podczas obróbki termicznej żywności, co sprawia, że większość z nas cierpi na jego niedobór.

Jaką rolę w organizmie pełni kwas foliowy?

Podstawowym zadaniem kwasu foliowego w organizmie ludzkim jest udział w procesie syntezy kwasów nukleinowych, z których powstanie DNA. Folacyna odpowiada również za wzrost i prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek, dlatego jest tak istotna w okresie płodowym. Jedną z istotnych ról kwasu foliowego w organizmie jest regulacja poziomu homocysteiny - aminokwasu, od którego zależy zdrowie człowieka. Zbyt wysoki poziom tej substancji zaburza prawidłowe funkcjonowanie procesów życiowych, dlatego tak ważne jest utrzymanie go w ryzach, za co odpowiada folacyna. Kwas foliowy ma również działanie krwiotwórcze, ponieważ uczestniczy w procesie tworzenia i dojrzewania erytrocytów, zapobiegając anemii. Coraz więcej specjalistów potwierdza też tezę o antynowotworowych właściwościach witaminy B9. Z tego powodu kwas foliowy jest polecany w profilaktyce raka (szczególnie nowotworów układu pokarmowego oraz szyjki macicy).

Jakie są skutki niedoboru witaminy B9?

Oczywistym skutkiem niedoboru kwasu foliowego jest zahamowanie wzrostu i odbudowy komórek w organizmie oraz anemia i zbyt mała liczba czerwonych ciałek we krwi nazywana niedokrwistością megaloblastyczną. Ponadto zbyt niski poziom witaminy B9 w organizmie powoduje uczucie przemęczenia, kłopoty z koncentracją, stan niepokoju, lęku, a także sprzyja depresji i nadmiernej drażliwości. Osoby cierpiące na niedobór kwasu foliowego często skarżą się na bezsenność, roztargnienie oraz problemy z pamięcią. Mogą również występować zaburzenia trawienia i wchłaniania składników odżywczych, a co za tym idzie niedożywienie. Niedobór kwasu foliowego może objawiać się biegunkami, zmniejszonym apetytem i obniżoną masą ciała. W niektórych przypadkach brak folacyny może doprowadzić do stanów zapalnych języka i błony śluzowej warg. Może być także przyczyną bólów głowy, kołatań serca i przedwczesnej siwizny. Niedobór kwasu foliowego u dzieci prowadzi do zahamowania wzrostu.

Dlaczego kobiety powinny zażywać kwas foliowy?

Suplementacja kwasu foliowego (sprawdź: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja) jest istotna przede wszystkim podczas starania się o dziecko oraz w czasie ciąży. Wynika to ze wspomnianych wcześniej skutków niedoboru folacyny. Kobiety planujące powiększenie rodziny powinny zacząć przyjmowanie kwasu foliowego na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Panie powinny kontynuować suplementację przez dziewięć miesięcy. Przyjmowanie witaminy B9 w czasie ciąży ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu, ale warto pamiętać, że pomaga przyszłej mamie uniknąć anemii.

Czy mężczyźni powinni suplementować kwas foliowy?

Według opinii specjalistów kwas foliowy powinien być przyjmowany również przez mężczyzn, ponieważ wpływa na jakość nasienia, a co za tym idzie, niedobór witaminy B9 u panów może przyczyniać się do wad rozwojowych płodu. Ponadto folacyna jest polecana osobom, które uprawiają sport lub wykonują ciężką fizycznie pracę, ponieważ kwas foliowy bierze udział w procesie wzrostu, a w tym przypadku sprzyja rozwojowi mięśni.

Wiedząc o znaczeniu kwasu foliowego dla organizmu, warto zadbać o wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w folacynę. Należą do nich przede wszystkim warzywa zielone takie jak szpinak, brokuły, sałata, kapusta czy szparagi. Witaminę B9 znajdziemy również w pomidorach, żółtku jaja kurzego, pszenicy, pomarańczach i awokado. Pamiętajmy jednak, że kwas foliowy jest niestety bardzo nietrwałą substancją, dlatego powinniśmy uzupełniać niedobory witaminy B9 odpowiednimi suplementami diety.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie